TERAPIA PSYCHOLOGICZNA

Przedszkole Leśna Kraina w Cisiu Zagrudziu

Rozwój człowieka określany jest między innymi według schematów zwanych „kamieniami milowymi” rozwoju w okresie dzieciństwa. Nie zawsze i nie u wszystkich ma on harmonijny przebieg. Niewielkie odstępstwa od podanych poniżej kompetencji, nie muszą stanowić o zaburzeniu rozwoju. Niezbędne jest wnikliwe obserwowanie dziecka, ale również uwzględnienie wielu różnorakich czynników mających wpływ na przebieg i pokonywanie poszczególnych szczebli na etapach rozwoju. W przypadku pojawienia się problemów warto je skonsultować z wychowawcą dziecka, pedagogiem czy psychologiem w celu uzyskania dodatkowych informacji oraz ewentualnego wsparcia w postaci dodatkowych ćwiczeń czy rozpoczęcia terapii ukierunkowanej na pomoc w danej kwestii.

Terapia psychologiczna – oparta jest na wspieraniu sfery emocjonalnej, społecznej oraz intelektualnej. Psycholog w trakcie zajęć koncentruje się na nauce umiejętnego nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych, rozumienia i kontroli stanów emocjonalnych, rozwijaniu logicznego myślenia, koncentracji oraz wspieraniu sfery motywacyjnej dziecka.

Stadia i „kamienie milowe” rozwoju w okresie dzieciństwa

Niemowlęctwo 0 - 2 lata

1. Niemowlę odkrywa świat przez bezpośredni kontakt sensoryczno - motoryczny
  2. Pojawienie się emocji